5.8 C
Skopje
петок, октомври 22, 2021

европа

„Езерки“ со концерт „Македонска музичка разгледница“ во Загреб

Драга наша публико, пријатели, скандинавци, ве покануваме на долгоочекуваниот загрепски концерт ′′ МАКЕДОНСКА МУЗИЧКА ПОСТКАРДА ′′ кој ќе го одржиме на 26 октомври 2021...

сад

австралија

Благодарност од МПЦ „Свети Никола“ – Перт до сите нивни волонтери

Голема благодарност до Менаџерскиот комитет на МЦВА во текот на изминатата година за нивната огромна доброволна работа во водење на нашиот центар на македонската...

КАНАДА

ИСТАКНАТИ ИСЕЛЕНИЦИ

Марија Павловска

Марија Павловска се вбројува меѓу значајните автори на современата  македонска уметност во 21 век  со две децениско континуирано присуство на локалната сцена и несекојдневно...

Интервју со успешен иселеник – Елена Стојческа

Родена во Скопје, своето средно образование го завршува во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во класата на професорката Бети Станковска, а додека пак студиите ги продолжува во...

ДОНАЦИИ

„Охридско лето“ на Општата болница во Охрид ѝ ги донираше средствата собрани од концертот на „Танец и Ладо“

Националната установа „Охридско лето“ во знак на солидарност и хуман гест на Општата болница од Охрид и додели 95 илјади денари, средства собрани од...

ОУ „Страшо Пинџур“ од Вевчани доби донација од клупи и столчиња, како и интерактивни табли

– Општинското основно училиште „Страшо Пинџур“ од Вевчани денеска доби донација од 100 клупи и исто толку столчиња од иселеник во Америка. Градоначалникот Сашо Јанкоски...

Скопје

Крушево

Смоларски, Гевгелија, Дојран

Шар Планина, Тетово, Гостивар

Берово, Пехчево

Охрид

Галичник, Маврово

Преспа, Брајчино, Битола

Демир Капија, Кавадарци, Стоби

Кратово, Кокино, Куклици

КУЛТУРА

spot_img
spot_img
spot_img

Поврзете се со нас

16,985фановикако

Охрид I дел

Охрид I I дел

КАВАДАРЦИ

СТРУМИЦА

соопштенија

Известување за Годишен конкурс на Министерство за култура

Почитувани, Агенцијата за иселеништво Ве известува дека е објавен Годишниот конкурс за 2022 година на Министерството за култура на кој може да аплицирате во делот...

најново

„Езерки“ со концерт „Македонска музичка разгледница“ во Загреб

Драга наша публико, пријатели, скандинавци, ве покануваме на долгоочекуваниот загрепски концерт ′′ МАКЕДОНСКА МУЗИЧКА ПОСТКАРДА ′′ кој ќе го одржиме на 26 октомври 2021...

донации

СКОПЈЕ I дел

СКОПЈЕ II дел

ВАЛАНДОВО

Skopje
fog
5.8 ° C
5.8 °
5.8 °
93 %
0kmh
75 %
пет
19 °
саб
21 °
нед
15 °
пон
15 °
вто
14 °
New York
broken clouds
17.4 ° C
20 °
13.7 °
73 %
0.5kmh
75 %
пет
21 °
саб
17 °
нед
18 °
пон
24 °
вто
22 °
Melbourne
clear sky
21 ° C
23 °
19 °
89 %
0kmh
1 %
пет
27 °
саб
28 °
нед
28 °
пон
28 °
вто
26 °

ВЕСТИ

Ѓоргиев ќе се бори за злато на СП во Италија

Најдобриот македонски кик-боксер, Димитар Ѓоргиев, обезбеди најмалку бронза на Светското првенство во Џесоло Лидо, Италија. Ѓоргиев во првото коло го совлада домашниот натпреварувач Давид Дано...

СООПШТЕНИЈА

Известување за Годишен конкурс на Министерство за култура

Почитувани, Агенцијата за иселеништво Ве известува дека е објавен Годишниот конкурс за 2022 година на Министерството за култура на кој може да аплицирате во делот...

ТРАДИЦИОНАЛНИ ЈАДЕЊА

Запечени тиквички со праз

Потребни состојки: 2 поголеми тиквички 3 јајца 60 г палента 50 мл масло 1 мала лажичка сол 1 мала лажичка прашок за печиво 50 г сирење 1 праз 2 големи лажици павлака за...

Контактирајте нè

Агенција за иселеништво
ул.Македонија бр. 19,
1000 Скопје
тел: + 389 2 3118 633

e-mail info@minisel.gov.mk