Home Иселенички Страни Македонци успешно водат балкански ресторан во Торонто

Македонци успешно водат балкански ресторан во Торонто

by Марко Стоименовски
43 views

Ресторанот „Калифорнија“ се наоѓа во Торонто, Канада. По името, тој наликува на американски ресторан, но станува збор за место каде што се служи балканска храна.

Сопственици на ресторанот се Жанета и Драган Дамчевски, Македонци кои се преселиле во Канада. Тие го купиле ресторанот во 2006 година и вложиле 300.000 долари за да го реновираат. Ресторанот, кој претходно служел бургери и друга американска храна, почнал да нуди балканска храна. Сопружниците одлучиле да го задржат името за да ги зачуваат канадските гости.

Повеќе можете да прочитате ТУКА

Дополнително прочитај и за:

Агенцијата за иселеништво ги врши работите што се однесуваат на положбата и правата на иселениците од Македонија

Последни вести

© 2024 – Сите права се задржани | Агенција за иселеништво

Почитувани, заради подобро корисничко искуство, Агенцијата за иселеништво користи „колачиња“ ("cookies"). Се согласувам Прочитај повеќе

error: Content is protected !!