Home Иселенички СтраниЕвропа ИРЕНА ПАСКАЛИ ИЗЛОЖУВА ВО ГЕРМАНИЈА И САД

ИРЕНА ПАСКАЛИ ИЗЛОЖУВА ВО ГЕРМАНИЈА И САД

35 views

Ирена Паскали, минатогодишната учесничка на „Иселеничката ликовна колонија“ во Крушево, изложува свои инсталации пред уметничката јавност во Германија (Неурупин) и во Орландо (Флорида).

Групната изложба во Германија е од 1 март до 10 април и се претставуваат околу 75 уметнички автори.

Во Орландо (Флорида) од 10 март – 14 април ќе се одржи 12-тиот по ред Годишен интернационален уметнички натпревар на тема „Славејќи ја генијалноста на жената“.

Номинирана е за интернационалната награда со свој видео перформанс од три и пол минути.

Ирена Паскали живее и твори во Келн повеќе од 15 години.

Дополнително прочитај и за:

Агенцијата за иселеништво ги врши работите што се однесуваат на положбата и правата на иселениците од Македонија

Последни вести

© 2024 – Сите права се задржани | Агенција за иселеништво

Почитувани, заради подобро корисничко искуство, Агенцијата за иселеништво користи „колачиња“ ("cookies"). Се согласувам Прочитај повеќе

error: Content is protected !!