Home Иселенички Страни Секоја чест: Нашинците од Канада собраа и испратија 20.000 долари за манастирот Св. Марена во Мала Преспа

Секоја чест: Нашинците од Канада собраа и испратија 20.000 долари за манастирот Св. Марена во Мала Преспа

by Марко Стоименовски
26 views

На дарителна вечер организирана од македонската црква „Света Недела“ во Канада, собрани се 20 илјади канадски долари, наменети за манастирот „Света Марена“ во село Туминец, Мала Преспа.

-На дарителната вечер, присуствуваа Македонци со потекло од Албанија и од цела Македонија. Собраните средства ќе бидат искористени за изградба на камбанарија за манастирот. Искажуваме голема благодарост до Македонците за нивната хуманост, велат од одборот на манастирот.

Повеќе можете да прочитате ТУКА

Дополнително прочитај и за:

Агенцијата за иселеништво ги врши работите што се однесуваат на положбата и правата на иселениците од Македонија

Последни вести

© 2024 – Сите права се задржани | Агенција за иселеништво

Почитувани, заради подобро корисничко искуство, Агенцијата за иселеништво користи „колачиња“ ("cookies"). Се согласувам Прочитај повеќе

error: Content is protected !!