Home Иселенички СтраниЕвропа Во Риека ќе се одбележи Денот на мајчиниот јазик

Во Риека ќе се одбележи Денот на мајчиниот јазик

by Марко Стоименовски
35 views
Известување!
Ве покануваат Хрватското книжевно друштво и Македонското културно друштво „Илинден“
и Здружението за Литература и Култура ,, Бран” од Струга.
Во сабота, 25 февруари 2023 година во 18:30 часот во МКД Илинден – Риека, Матачиќева 5,
во неделата кога се одбележува Денот на мајчиниот јазик, заедно да му се заблагодариме на големиот промотор на хрватскиот, италијанскиот и македонскиот јазик
на нашиот сограѓанин, ЏАКОМО СКОТИ!
Хрватското книжевно друштво за прв пат ја има честа да додели книжевна награда
„Ante Earthling“ на писателот Џакомо Скоти,
по повод 101-годишнината од раѓањето на поетот Анте Земљар.
МКД Илинден, на Џакомо Скоти ќе му ја додели Златната плакета за особен придонес и промоција на македонскиот јазик и литература што ја доделува Здружението за литература и култура „Бран 2010“ од Струга.
МКД Илинден и КУД Фрателанца – Риека / (Societa’ уметничко-културно Frantellanza Fiume) ќе додадат музички шмек на оваа вечер.
Водители на програмата ќе бидат Ивона Дуноски Митев, Валерио Орлиќ и Михаел Арчон.
Со нетрпение го очекуваме вашето пристигнување!
Валерио орлиќ

Дополнително прочитај и за:

Агенцијата за иселеништво ги врши работите што се однесуваат на положбата и правата на иселениците од Македонија

Последни вести

© 2024 – Сите права се задржани | Агенција за иселеништво

Почитувани, заради подобро корисничко искуство, Агенцијата за иселеништво користи „колачиња“ ("cookies"). Се согласувам Прочитај повеќе

error: Content is protected !!