Home Вести Биста на шведскиот поет Томас Транстромер е поставена во седиштето на СВП во Струга, донација од наш иселеник во Шведска

Биста на шведскиот поет Томас Транстромер е поставена во седиштето на СВП во Струга, донација од наш иселеник во Шведска

38 views

Во спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга, каде што се наоѓа и седиштето на еден од најстарите и најпознатите меѓународни поетски фестивали „Струшки вечери на поезијата“, на 24 мај се одржа свечен настан по повод свеченото откривање на бистата на Томас Транстромер, добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата во 2003 година.

Спомен-обележјето, чиј автор е академскиот вајар Сокол Цфарку, е донација за Струшките вечери на поезијата од страна на македонскиот иселеник во Шведска, Антонијо Трпeвски и неговата сопруга Пирко Т. Киленен.

 

 

На настанот присуствувале гости од Шведска, кои биле во организирана посета на земјава под водство на Антонијо Трпeвски и под покровителство на Дан Олофсон, познат шведски бизнисмен и филантроп, а исто така биле присутни членови на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата и истакнати претставници од културата.

Прочитајте повеќе на следниот линк.

Дополнително прочитај и за:

Агенцијата за иселеништво ги врши работите што се однесуваат на положбата и правата на иселениците од Македонија

Последни вести

© 2024 – Сите права се задржани | Агенција за иселеништво

Почитувани, заради подобро корисничко искуство, Агенцијата за иселеништво користи „колачиња“ ("cookies"). Се согласувам Прочитај повеќе

error: Content is protected !!