Home Култура Младиот пијанист Алексеј Белевски од Битола освои злато на натпревар во Њујорк

Младиот пијанист Алексеј Белевски од Битола освои злато на натпревар во Њујорк

by trinitymedia
16 views

Петтоодделенецот Алексеј Белевски од Битола ја доби првата награда на Интернационалниот натпревар за млади музичари што се одржа во Њујорк. Ученик на проф. м-р Марија Шамоска Буџаковски при Државното музичко училиште во Битола, Алексеј во силна конкуренција на учесници од 16 држави се закити со златен медал, а доби награда и да настапи на концертот на победниците во светски познатата сала Карнеги хол во Њујорк…

Прочитај повеќе…

Дополнително прочитај и за:

Агенцијата за иселеништво ги врши работите што се однесуваат на положбата и правата на иселениците од Македонија

Последни вести

© 2024 – Сите права се задржани | Агенција за иселеништво

Почитувани, заради подобро корисничко искуство, Агенцијата за иселеништво користи „колачиња“ ("cookies"). Се согласувам Прочитај повеќе

error: Content is protected !!