Макарони со тиквички и пире

0
450

Потребни состојки:

  • 2 компира
  • 250 gr тестенини
  • 2 тиквички
  • 2 чешниња лук
  • 80 gr кашкавал
  • маслиново масло

Подготовка:

Сварете ги тестенините (ал денте), како и компирите. Изрендајте ги тиквичките, како и кашкавалот, а лукот ситно исечкајте го. На маслиново масло пропржете лук и тиквички. Исечете ги компирите, па ставете ги во блендер, посолете, додајте чедар и малку маслиново масло. Блендирајте додека не добиете компактна смеса. Во тиквичките додадете ги сварените тестенини и пирето од компири. Добро соединете. Оставете на шпорет уште 2-3 минути.