5.8 C
Skopje
сабота, март 25, 2023
домаВести од општините

Вести од општините

Креаторот на новиот фудбалски дрес на Македонија е познат македонски музичар

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер Јако како што е познато пред неолку дена го претставија новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце...

Македонското здружение „Кирил Пејчиновиќ“ од Ваљево организира манифестација „Вешта жена“

ВЕШТА ЖЕНА 2023 ЗА СРБИЈА. ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА МАКЕДОНСКОТО ЗДРУЖЕНИЈЕ КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЋ ОД КРАЉЕВО СЕ ИЗБИРА ВЕШТА ЖЕНА ЗА СРБИЈА. Почитувани, на ден 08.04.2023г.(сабота) во...

Лекторатот по македонски јазик во Париз денеска одбележува 50 години постоење

Лекторатот по македонски јазик во Париз, кој е најстар и постои 50 години, денеска ќе го одбележи јубилејот со меѓународен симпозиум на престижниот Национален институт...

Имав професори кои ме научија дека математиката е многу повеќе од натпревари

Никола Велов, вундеркид во математика раскажува за условите за учење во Математичката гимназија во Белград која важи за една од најдобрите во регионот, особено...

МКД „Охридски бисери“ од Нова Горица го одбележа светскиот Ден на поезијата

Вчера во Точка го одбележавме светскиот ден на поезијата со читање поезија на различни јазици Учествуваа членови на ГЛК Говорица, МКД Охридски Бисери Нова...

Розита Закева организира часови по македонски јазик на Малта

Розита Закева држи часови по македонски јазик на Малта последниве три години. Часовите се одржуваат еднаш неделно и најголемиот акцент е ставен на запознавање...

Македонците во Австралија сплотени како никогаш досега

Во текот на 4 дена исполнети со манифестации и музика, вкусна храна, танц и уметност на фестивалот „WOMAD“ во Аделаид настапи имаше и македонскиот...

Литературна промоција во МПЦ „Свети Климент Охридски“ во Торонто

Денес литературното друштво "Браќа Миладоновци" од Торонто направи промоција на три книги од авторот Славе Катин: "Американски син на Македонија", "Сиљан Мицевски" и "Творештвото...

Одржан музичкиот фестивал „Мелбурн 2023“

Музички фестивал Мелбурн, 2023 МКУД "Гоце Делчев" МЛД "Кочо Рацин" Мелбурн Стеван Ацески, Лидија Стојаноска, Љупчо Крстевски, Роза Трајкоска Organizer: Nikola/Saska Stavreski Честитки до организаторот но и до сите...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img