Salcë kërpudhash

0
29

250 g: kërpudha

1 kokë qepë

1 gotë verë e bardhë

1 lugë gjelle perime

100 gr. salce domatesh

majdanoz

kripë

vaj

supë viçi

Pastroni qepën, e grini imët dhe e skuqni në vaj. Shtoni kërpudhat e prera për së gjati dhe pjesën tjetër të përbërësve, hidhni lëngun e viçit dhe ziejini sa të trashet sipas dëshirës. Në fund shtoni pak miell për të trashur masën. Shërbehet me mish të pjekur