Role mishi

0
86

900 gr. mish derri ose viçi

3 vezë të ziera fort

150 gr. mëlçi pule

2 lugë yndyrë

2 lugë salcë kosi

piper i zi

kripë

 

 

Ndani mishin në 2 biftekë të mëdhenj dhe grijeni. Rrafshoni biftekët dhe nga copat që hoqët duke i rrafshuar biftekët i grini ose i grini imët dhe më pas i skuqni me mëlçi në pak yndyrë. Në këtë masë shtoni vezët e grira, salcën e thartë, piper të zi dhe përziejini mirë. Kriposni biftekët, u hidhni piper të zi, i mbuloni me masën e përgatitur, i mbështillni si role dhe i lidhni me një fije të bardhë. Roletat e përgatitura i skuqim në yndyrë derisa të marrin ngjyrë të kuqe nga të gjitha anët, më pas i ziejmë ngadalë duke i shtuar pak ujë.Në fund rolet mund të futen në furrë që të marrin një ngjyrë të këndshme. I servirim me pure patatesh.