Patate me qofte në furrë

0
94

Përbërësit:

Për qoftet:

 • 1 kg mish i grirë
 • 2 qepë
 • 2 domate
 • 2 luge uthull e kuqe
 • 2 luge vaj ulliri
 • Rigon, trumzë
 • Kripë, piper,
 • 1 lugë çaj sodë

Për patatet e furrës:

 • 8 patate
 • 1 luge e vogel mustardë
 • 1 luge rigon
 • 2 limona
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 2 filxhanë ujë
 • Kripë, piper

Përbërësit i përziejmë të gjitha bashkë, formojmë topat e qofteve dhe i lëmë pak në frigorifer. Patatet I presim në mes, I marinojmë  me të gjthë përbërësit dhe i shtrojmë në tavë. Sipër shtojmë qoftet dhe i vëmë në furrë për 180 gradë për 1 orë e gjysmë.

/gatimeshqiptare