Gjyveç i gjysheve me kungullesha dhe mish pule

0
91

Përbërësit:

– 2 kofshë dhe 2 këmbë pule,
– 2 kungullesha të vogla,
– 1 lakër e vogël,
– ½ preshi,
– 2 karota,
– 2 thelpinj hudhre,
– 100 g kërpudha,
– 1 filxhan oriz,
– piper,
– kripë,
– erëza të thata,
– 1 domate,
– spec i bluar,
– fletë dafine.

Përgatitja:

Në vaj fërgoni preshin e grirë dhe specin, shtoni karotën të prerë në rrathë, kërpudhat të prera në feta, ndërkaq kungulleshat të prera në kube.

Fërgoni edhe pak. Qitni në gjyveç. Nuk duhet shtuar ujë.

Shtypni në enë thelpinjtë e hudhrës dhe shtoni erëzat, kripën dhe vajin, fërkoni kofshët e pulës dhe qitni në gjyveç.

Shtoni fletën e dafinës.

Piqeni në 200 gradë rreth 50-60 minuta derisa të skuqet mirë.