Këtu ka edhe rösti burek habiten Zviceranët me kreativitetin e Kërçovarit

0
27

Disa të ftuar ishin ulur tashmë në “BurekKing” në Florastrasse në Dietikon kur Menaxhuesi Mili Memedi u ul në zonën e jashtme për të biseduar.

Është ora pesë e pasdites dhe restoranti po mbushet gradualisht. Memedi përshëndet çdo mysafir personalisht.

“Mikpritja është një nga katër gjërat që i duhen një restoranti për të bërë mirë”, thotë menaxheri 36-vjeçar. Tre gjërat e tjera janë pastërtia, përpikmëria dhe cilësia.

Ai i ka kushtuar gjithmonë vëmendje kësaj dhe bën të njëjtën gjë në “Burek King”, ku shet produktet burek – i njohur edhe si börek në varësi të vendit dhe që është shumë i njohur në Ballkan.

Pjata e Burekëve tradicionalisht përbëhet nga një mbushje me djathë ose spinaq ose mish. Memedi ka shpikur varietete të tjera për “Burek King”: Burek me presh, burek me fasule, burek me lakër turshi, burek me mish pule, madje edhe burek raclette e rösti mund të hahet me të. “Ne integrohemi vetë”, thotë menaxheri duke bërë me sy.

Ai dëshiron të provojë dhe të ofrojë gjëra që nuk mund t’i gjeni askund tjetër, të ftuar nga Ballkani dhe Zvicra kanë mendime të ndryshme për këtë.

Disa mendojnë se është e mrekullueshme menjëherë, të tjerë janë ende skeptikë përpara se ta provojnë. Por ai kurrë nuk mori reagime të këqija.

“Ne duam të respektojmë emrin tonë. Pres diçka të veçantë nga një mbret”, thotë Memedi. Restoranti hapi “Burek King” në Dieitkon pesë javë më parë.

Por nuk është restoranti i tij i parë: ka dy vjet që ka një “Burek King” në Hauptstrasse 39 në Lucern. Memedi po bashkon dy lokalet me një kolege që i ka ardhur fillimisht ideja.

Së bashku duan ta kthejnë “Burek King” në një zinxhir restorantesh. Deri tani të dy restorantet po ecin mirë. “Kur u hapëm në Lucern, para derës kishte një radhë prej 20 ose 30 personash.

Ne nuk ishim të përgatitur për këtë. Ditët e para gjithmonë na mbaronin burekët disa orë para përfundimit të ditës”, thotë Memedi. Në Dietikon ka më pak turma, por edhe këtu ka gjithmonë mysafirë dhe shtohen dita ditës.

Një vështrim në zonën e jashtme të restorantit konfirmon deklaratën e tij: me afrimin e orës gjashtë, pothuajse të gjitha tavolinat janë të zëna. “Nuk dyshova për asnjë sekondë se do të shkonte mirë”, thotë Memedi.

Ai kurrë nuk e kishte par këtë në karrierën e tij si menaxher restoranti. As kur hapi lokalin e tij të parë në moshën 18-vjeçare. Në të njëjtën kohë ai punonte në një fabrikë. Kushëriri i tij i dha hua paratë e lokalit, 30 mijë franga.

“Është çmenduri që ai e bëri atë atëherë. Nëse një 18-vjeçar do të më kërkonte kaq shumë para, do të më duhej të mendoja dy herë”, thotë Memedi. Por brenda muajve të parë, ai ishte në gjendje t’i kthente paratë.

Dhe të gjitha lokalet dhe restorantet që ka menaxhuar, që atëherë kanë punuar gjithashtu mirë. I pëlqeu menjëherë ideja e kolegut për një restorant burek. Ai thotë: “Burek i freskët mund të blini në çdo furrë buke në Ballkan.

Kur je në Zvicër, thjesht të mungon”. Recetën e burekut Memedi e ka marrë nga një kuzhinier që dikur ka punuar për të. Ai ofron gjithashtu ayran shtëpiak, një pije jogurti ballkanik dhe blen bakllava të freskëta nga një furrë buke për ëmbëlsirë.

“Qëllimi im është që të shijojë njësoj në çdo ‘Burek King’ në Zvicër”, thotë Memedi. Ai dhe kolegu i tij tashmë janë në kërkim të lokacioneve të tjera.

Në çdo vend të Zvicrës duhet të ketë një Burek King dhe në çdo kanton të Zvicrës.Deri atëherë ndoshta do të jem në pension, buzëqesh Memedi. “Por një nga një. Tani do ta bëjmë këtë fillimisht ekspansionin dhe përhapjen”.