Sallatë me spec të thatë

0
32

20 copë speca të thata

250 gr. salce domatesh

3-4 thelpinj hudhër

250 gr. vaj

kripë

Specat i lani mirë dhe i vendosni në një enë me ujë të ziejnë. Pasi specat të jenë zbutur i largojmë nga uji dhe i vendosim në një dërrasë prerëse dhe i heqim lëkurat me thikë dhe mesin e vendosim në një tavë druri ku më parë keni shtypur hudhrat. Grini specat, më pas shtoni salcën e domates, përzieni mirë dhe në fund shtoni vajin gradualisht. Shtoni kripë për shije.