Bakllav

0
41

1/2 kg. kore bakllavaje

Fill:

250 gr. gjalpë

200 gr. arra

80 gr. rrush i thatë

Sherbeti:

300 gr. sheqer

500 gr. ujë

1 limon

E lyejmë tavën me gjalpë të shkrirë dhe e rregullojmë mbi 4-5 fletë kore. Spërkateni çdo kore me gjalpë të shkrirë, më pas shtoni një përzierje me arra të grira dhe rrush të thatë. Përsëriteni këtë derisa të harxhohet i gjithë materiali dhe lini 3-4 shtresa sipër. Bakllavanë komplekse e presim në diamante ose në kubikë sipas dëshirës, ​​i hedhim gjalpë të shkrirë dhe e pjekim në furrë në temperaturën 200° derisa të marrë një ngjyrë të kuqe të këndshme. Nxirreni nga furra bakllavanen e pjekur dhe ia derdhni menjehere me sherbet te ftohte qe