Gjuveç me peshk

0
176

1.5 kg. Krap

250 gp. qepë

500 gr. specat

500 gr. domate

250 gr. oriz

50 gp. Miell

200 g vaj

3-4 kokrra piper i zi

kripë

piper i zi

kerevis

gjethe e dafinës

E pastrojme peshkun, e lajme, e kriposim, e presim ne copa dhe cdo cope e kalojme ne miell. E skuqim peshkun në vaj të nxehtë derisa të skuqet, e nxjerrim dhe në të njëjtën yndyrë skuqim qepën e prerë në feta, dafinën dhe piperin e zi. Kur qepa të zbutet, shtoni specat e prera në gjatësi dhe vazhdoni skuqjen derisa specat të zbuten, shtoni orizin e larë, pak piper të kuq, derdhni ujë dhe ziejini për 15 minuta. Në fund shtoni 1/2 tufë majdanoz dhe 1/2 tufë qershi të grira dhe pak piper të zi. Të gjitha këto i derdhim në një tigan të papërshkueshëm nga zjarri, sipër i vendosim peshkun dhe sipër peshkut i