Fasule me pastrma

0
149

Lani mirë troftën dhe vendoseni në ujë gjatë gjithë natës për ta kripur deri ditën tjetër. Pasi të qëndrojë e nxjerrim nga uji dhe e përziejmë sërish mirë. E presim në copa dhe e vendosim të ziejë. Vërini fasulet të ziejnë dhe kur të jenë zier (përzihen) me troftën e zier dhe vazhdojnë zierjen edhe 1/2 orë. Provoni nëse është mjaft i kripur dhe nëse nuk është aq i kripur, shtoni kripë. Përgatitni një reçel me vajin, miellin dhe piperin e kuq dhe e vendosni në fasule. Ziejini edhe për dhjetë minuta të tjera.