Jani me mish qengj dhe domate

0
197

1 kg qengji3 qepë1/2 kg. domate4-5 speca jeshilpiper i kuqyndyrë

Mishin e lani, e prisni në copa, e vendosni në një enë, e kriposni dhe i hidhni ujë të  dhe e vendosni të ziejë. Qëroni qepën, grijeni imët dhe skuqeni në sallo, më pas shtoni 1 lugë piper të kuq dhe vendoseni në mishin ku zien. Qëroni domatet dhe ia shtoni mishit si dhe specave të grirë. Mbulojeni tenxheren dhe ziejini jania në zjarr shumë të ulët derisa pjesa më e madhe e lëngut të ketë vluar, por duhet të mbetet e lëngshme. Mund të servirni patate të reja të mbuluara me yndyrë të shkrirë dhe të spërkatura me majdanoz të grirë hollë, si dhe marule.