Gurabia

0
202

3 gota vaj

3 gota verë të bardhë

1 pluhur për pjekje

kanellë

100 gr. arra të shtypura

miell aq sa do të thithë

 

Vendosni miellin në një dërrasë për brumosje, bëni një vrimë në mes dhe vendosni vajin, pluhurin për pjekje dhe verën. Ziejeni brumin mesatarisht të butë në mënyrë që të mund të rrotullohet. Hapeni brumin dhe hiqni copat nga brumi me një gotë ujë. Pritini arrat, shtoni pak kanellë dhe 2 lugë sheqer dhe përzieni. Vendoseni këtë mbushje në mes të secilës pjesë dhe palosni pjesët në gjysmë në mënyrë që mbushja të qëndrojë në mes. I pjekim në mënyrë që të jenë pjekur zbehtë. Pas pjekjes i kalojmë në sheqer pluhur të përzier me vanilje.