Jahni

0
128

Jahnia është gjellë, e cila përgatitet nga qepët dhe mishi.

Përbërësit:

•       700 gr mish viçi
•       2 kg qepë
•       250 gr gjalpë
•       Kripë
•       Biber i kuq
•       Biber i zi.

Përgatitja:

Qepët grihen dhe kavërdisen me kripë për afro gjysmë ore, derisa të zbuten mirë, pastaj ia shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq dhe 1 gotë ujë. Jahninë e lëmë të zihet për 1 deri në 2 orë, në temperaturë jo shumë të lartë dhe kohë pas kohe ia shtojmë nga pak ujë.
Jahnia servohet me pire, pilaf, patate të skuqura etj.

Ju bëftë mirë!