Tortë me qershi

0
73

Për brumin:

1/2 kg. Miell

300 gr. margarinë

2 vezë

150 g. sheqer

 

Fill:

3/4 kg. qershitë

100 gr. sheqer

thërrime të vogla biskotash

pak griz

 

Ziejmë brumin nga mielli, margarina, pluhuri për pjekje, vezët dhe sheqeri. Brumin e bëjmë mirë dhe e ndajmë në dy pjesë. Rrotulloni një pjesë në një kore dhe e vendosni në një tavë katrore. Më pas rregulloni qershitë mbi të cilat keni nxjerrë më parë farat dhe i keni lënë të kullojnë nga lëngu, i spërkatni me sheqer, pak bollgur dhe thërrime biskota dhe vendosni koren tjetër. E shponi  tortën me një pirun dhe piqni. Pas pjekjes e sperkasim me sheqer pluhur te perzier me vanilje.