Receta për pingjur

0
139

Perbersit:

4 kg speca te ajvarit

2 kg domate

5-6 thelpinje hudher

1 tufe magdanoz

2 luge krip

4 luge sheqer

250 ml vaj

50 uthull

2 feferona(speca djeges)

Udhezimet:

Specat i pjekim ne pllake,i qerojme dhe grijme ne copeza,jo te bluhen

Domatet i qerojme dhe grijme ne copeza

Ne nje ene te thelle qesim vajin,ngrohim ne max,shtojme domatet e grira dhe thelpinjet  e hudhres

Pastaj pas 20 minutash shtojme specat e grira,magdanozin e grire,uthullen,kripen sheqerin, specat e grira(gjithashtu te pjekura me pare),dhe ziejme derisa te merr dendesine e duhur

Me pas pingjurin e  qesim neper kavanoze te sterilizuar(nga kjo mase dalin 10-11 kavanoze te vegjel nga 3oo ml),mbyllim hermetikisht dhe leme te ftohen

Pra sipas deshires mund te dyfishoni masen per me shume