Pilaf pak më ndryshe

0
138

Përbërësit:

1 qepë
2-3 karrota
1 filgjan oriz (200ml)
kripë
vegete
piper
magdanoz
katrore supe të gatshme

Hapat

Pilafi eshte nje ushqim i lehte i cili mund te pergaditet me mish dhe pa te

Nje variante te cilin mund ta provoni eshte edhe me mish ose edhe pa te

Nese deshironi me mish atehere mishin e ndani ne copeza te vogla dhe fergoni derisa te nderroj ngjyren

Ne po ate ene shtojme qepen e grire imet ,karroten e grire ne rrathe dhe fergojme derisa te zbuten mire perimet

Shtojme edhe orizin e pastruar,fergojme te gjitha per disa minuta,shtojme melmesat si kripen vegeten dhe piperin sipas shijes

Ne nje ene tjeter qesim 1 liter uje me katrorken e supes dhe vlojme.Me po kete uje mbulojme permbajtjen ne tigan

Tanim ne nje ene zjarrerezistuese ose ndonje tjeter qesim permbajtjen me orizin dhe perimet dhe mund te shtojme dhe mishin nese e duam pilafin me mish

Enen e mbulojme dhe ffusim ne furren e parangrohur 180 grade per 35 minuta ose derisa uji te shterroj i teri

Ne po kete ene qesim dhe magdanoz te grire para se ta fusim ne furre