Japrak me gjethe rrushi

0
193

Përbërësit

 • gjethe rrush
 • një gotë uji oriz
 • ½ kg qepe te njoma
 • 2 tufa nenexhik
 • piper i zi
 • spinaq dhe lakra të tjera
 • 5 copë Hudhra të njoma

Hapat

 1. Gjetet e rrushit i ziejmë derisa të marrin valë.
 2. Më pas i lëmë të kullojnë.
 3. Grijmë qepët e njoma dhe i vendosim për t’u skuqur.
 4. Më pas i hedhim erëzat dhe spinaqin( lakrat e tjera) dhe i trazojmë.
 5. Në fund shtojmë orizin dhe i përziejmë mirë.
 6. Do t’i hedhim masës që përgatitëm një gotë ujë që orizi të ziejë.
 7. E heqim nga zjarri dhe e lëmë masën të ftohet pak dhe fillojmë që t’i mbledhim një nga një me gjethet e rrushit.
 8. Mbasi i kemi mbaruar procesin e mbledhjes i vendosim në një tenxhere ku do të shtojmë pak ujë dhe vaj ulliri.
 9. Pasi kemi mbaruar me shtrirjen e japrakëve i vendosim sipër një pjatë të rëndë.
 10. Zjarri duhet të jetë në temperaturë të ulët në mënyrë që japrakët të zien ngadalë.