Македонците во Германија добија уште еден духовен храм – осветена Црквата Св. Кирил и Методиј во Дортмунд

0
30

Во присуство на голем број верници кои живеат и работат во Германија осветена е нова Македонска православна црква посветена на Св. Кирил и Методиј во Дортмунд. Црквата ја освети неговото неговото блаженство архиепископот г.г Стефан во сослужение на митрополитот европски г.Пимен,митрополитот Дебарско-кичевски г.Тимотеј, епископите од Српската православна црква г.Григориј и г.Јустин, парохискиот свештеник Душко Пецов и др.свештенослужители од Европа и Македонија.

Повеќе можете да прочитате ТУКА