МПЦ „Свети Ѓорѓи Кратовски“ од Детроит го одбележа празникот Свети Ѓорѓи

0
17

Во сабота 6 мај 2023 година, на денот посветен на Св. Вмч Ѓорѓи Победоносец, нашиот надлежен Митрополит на АКМПЕ г. Методиј, отслужи света Архиерејската Литургија и благословување на новиот Параклис посветен на истата светителка, во сослужение на Архиерејскиот заменик, протоереј-ставрофор Синиша Ристовски, Архиерејскиот намесник, протоереј Драган Јорданов и нашиот парохиски свештеник, ереј ГоранТрпчевски.
Моштите од Св. м-ца Петка Римска и Св. Вмч Ѓорѓи Кратовски, беа изложени за поклонение.
Потоа во дворот на нашата Црква, беше приготвен и свечен ручек.

 

https://www.facebook.com/stgeorgeofkratovomoc/posts/2420650581424330