Во Мелбурн молитвено одбележани спомените на Преподобниот Прохор Пчињски и Преподобниот Гаврил Лесновски

0
27
Молитвено одбележан споменот на Светите Прохор Пчински и Гаврил Лесновски во манастирот Донибрук
Во манастирот на Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, молитвено се одбележа храмовиот празник и се прослави споменот на преподобниот Прохор Пчински и преподобниот Гаврил Лесновски.
На 27 јануари вечерта во сослужение на свештенството од Мелбурн се отслужи празнична вечерна богослужба, а утредента, на 28 јануари, празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.
На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. По богослужбите се послужи празнична трпеза на љубовта.