Македонската гимнастичарка Илина Соколова освои бронза во Германија

0
125

Сестрите Илина и Ева Соколовски, и понатаму нижат успеси низ Германија во ритмичка гимнастика. Илина (16) во Бундес лигата на стартот на натпреварувањето освои  бронза. Таа екипно викендот настапуваше во Берлин, каде освои високи поени, но за малку им побегна среброто. До крајот на спортската сезона претстојат уште многу натпревари, кога на крајот се собрираат поените и се прогласува победникот.

„Настапив со три точки, топка, чуневи и лента. Благодарејќи на високите поени во соло настапите идниот месец заминувам за Леверкузен, каде ќе имам интернационален настап“, ни рече Илина за Репортер.

Повеќе можете да прочитате ТУКА