Креативците од Дебар Маало работат за Дизни, Нетфликс, Супер РТЛ!

0
96

Mакедонското студио „Ви хаус анимејшн“ (V house Animation) ja креираше првата 3Д-анимирана серија во македонска продукција. Малкумина знаат дека локални креативци, артисти, сценаристи работат на повеќе проекти за светски познати продукции. Повеќе детали за овој голем успех, но и за потенцијалите за раст на оваа дејност во Македонија разговаравме со Ели Пешева, менаџер за комуникации на „Ви хаус анимејшн“.

Повеќе можете да прочитате тука