Калин Ивановски со огромен скок на АТП

0
90
  • Најталентираниот македонски тенисер кој летово одигра одличен турнир на Вимблдон, бележи историски напредот на АТП листата.
  • На најновото рангирање, Ивановски скокна дури 344 места и од 1.404-та стигна до рекордната 1.070-та позиција.
  • Оваа година тој ќе ја памети по историскиот пласман во топ 8 на Вимблдон во јуниорска конкуренција. На ИТФ турнирот во Австрија пред 10 дена, стигна до полуфинале.