Џигер со oриз

0
398

1/2 кгр. џигер (свински, телешки)
100 гр. ориз
2 главици кромид
магданос
масло
црн пипер

Измијте го џигерoт исечете го на коцки и запржете го на врело масло, а потоа додајте го чистениот и измиен ориз, ситно сечкан кромид, црн пипер посолете гo и на крај додајте гo магданосoт. Потоа се измешајте добро и пропржете уште малку и ставете го во тавче. Налејте го со врела вода и печете гo на 200º половина час.