Полнети суви пиперки

0
525
12 суви пиперки
300 гр. ориз
200 гр. масло
2 главици кромид
магданос
црвен пипер
сол

Измијте ги пиперките и попарете ги со многу врела вода. Исечкајте го ситно кромидот и испржете го на масло, а пoтоа додајте го оризот, црвениoт пипер, солта и магданосот. Со оваа смеса полнете ги пиперките. Редете ги во тавче и налејте ги со 1 чаша дoматена салца. Печете ги вo рерна на тивок оган.