ЗАПЕЧЕНИ ПОЛНЕТИ МОДРИ ПАТЛИЏАНИ

0
315

Прво треба да се измијат убаво и да се пресечат на пола, а потоа се ставаат во загреана рерна и се печат додека не омекнат доволно за да ги згмечите со вилушка и да направите место за полнењето. Не се вади содржината на патлиџанот, туку само се гмечи за да се ослободи простор.

Потоа прелијте маслиново или ладно цедено сончогледово масло и ставете лукче, магдонос, сечкано сирење, црвен домат, оригано или/и кашкавал.

Вратете ги во рерна и потпечете уште малку и имате навистина лесен, вкусен и брз оброк кој ќе ве засити, а нема да ви тежи.