Во Чикаго одржана литургија по повод Патрон Празникот „Света Параскева Петка“

0
264

,,СВЕТА ПАРАСКЕВА ПЕТКА”

Света АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА
08.08.2021 Лето Господово

ПРОСЛАВА ВО ЦРКОВНАТА САЛА
Во слава и чест на патрон празникот посветен на Св. Параскева Петка во Чикаго во присуство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Американско-Канадски г. Методиј, свештениците од црквите Св. Кирил и Методиј Вилоубрук и Св. Петар и Павле од Индијана, се отслужи Света Архиерејска Литургија. Благодарност до овогодишните кумови семејството Андрееви и честито и од Бога благословени новите кумови семејството Танчевски-Кадиевска.

За Многу Години Патрон Празникот ! ! !