ЕХФ го потврди Вардар во новата сезона на ЛШ

0
210

Македонскиот ракометен првак Вардар и официјално потврди дека сите услови кон Европската ракометна федерација (ЕХФ) се исполнети и дека клубот ќе игра во новата сезона од Лигата на шампионите.

Вардар ги исполни барањата и го покри оној депозит од еден милион евра, информацијата пред неколку дена за Gol.mk ја потврди првиот човек на клубот Михајло Михајловски, па така, очекувана е и реакцијата од ЕХФ.

ЕХФ го информира Вардар 1961 дека е потврдено играњето на клубот во ЛШ во сезоната 2021/22. Клубот во предвидениот рок, заедно со ЕХФ најде решение за поставените барања, истите ги исполни со што нема пречки и дилеми околу настапот во групната фаза.

Во новата сезона Вардар 1961 ќе игра директно во групната фаза од ЛШ заедно со екипите на ПИК Сегед, Киле, Алборг, Мешков, МонпелјеППД Загреб и Елверум.