Џена Кајра, Македонка по потекло, ѕвезда на канадскиот софтбол тим

0
264

Членка на програмата на Канадскиот национален тим 12 години, Џена  Кајра дебитираше со јуниорската репрезентација во 2007 година на Светското првенство за жени за јуниори WBSC. Во 2009 година, таа направи скок во сениорскиот тим и оттогаш е основен дел од тимот. Таа беше во кругот за Канада на изминатите четири Светски првенства, освојувајќи ја бронзата во нејзиниот прв настап во 2010 година, како и во 2018 година. На Пан -американските игри, таа го зеде Среброто во 2011 година, и на настанот во 2015 година, и помогна на Канада да стигне до прв златен медал од 1983 година. Таа ќе се натпреварува како дел од тимот на Канада на Игрите „Пан Ам“ во Лима 2019 година за да го одбрани златниот медал на Канада. Кајра беше извонредна  четири сезони на Универзитетот Сиракуза и ја заврши својата колегиумска кариера со Портокаловите како лидер на сите времиња во победи (97), настапи (167), игри започнати (141), завршени игри (82), исклучување (28), удари (887,0), удари (1,051), удари по седум удари (8,23), најмногу одбрани (7), најнизок ЕРА (1,87) најнизок просек на удирање на противникот (.190) и таа беше прва играчка во големата историја на источната конференција и ќе собере 1.000 удари во кариерата.