29.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

Месечна Архива: June, 2021

ПИНЏУР

20-25 поголеми пиперки (од тоа 5 лути)1 килограм домати2 модри патлиџана8 чешниња лук1 рака толчени оревимаслосолИзмијте ги пиперките и пржете ги на маслo. Од...

Посна сарма

Потребно е следното:-1/2кг ориз,-15о гр.соја трошки,-една супена чинија полна со врв мелени ореви,-една тегла печурки,-10 средни парчиња праз,-зачини и кисела зелка. Прво се требе оризот...

Посни Крофни

Потребно:-500 гр пченично брашно-100g интегрално брашно,-1 ванилин шеќер-30 г  квасец-40 гр маргарин,-230 ml вода,-неколку капки рум,-на врвот од лажица сол.-масло за пржење.Измешајте го пченичното...

БАНИЧКИ СО СИРЕЊЕ

2 голема лажица шеќер 2 мали лажички сол квасец 500мл млеко или вода. маргарин околу 250гр брашно околу 1 кг или колку прибереСе...

ТАВЧЕ ГРАВЧЕ

500 гр грав 1 кг кромид, 200 гр масло, 4 суви пиперки,  неколку лаворови листови, сол и помалку црвен и црн пипер. ТР Гравот се вари во...

Горан Стојаноски

Главната инспирација за истражувањето на мојата докторска теза беше желбата да продолжам да учам и да се надоградувам себеси, мотив да се соочам со...

Ана Холм

Со освоеното прво место на натпреварот за ритмичка гимнастика на OWL купот, ја отвора можноста за да ја оствари својата желба за учество во...

Илина Соколовска

Со освоеното прво место на натпреварот за ритмичка гимнастика на OWL купот, ја отвора можноста за да ја оствари својата желба за учество во...

Сара Сандева

Родена во Скопје во 1997 година, својот талент за актерска игра го усовр-шува во Чешката Република, каде што е една од најпознатите македонски актерки,...

Еди Јовановски

Македонецот Еди Јовановски повеќе од десет години е дел од хокеарската елита на Канада. Најдобриот бранител ги бранеше боите на Канада за време на...
- Advertisment -
Google search engine

Most Read