ТАВЧЕ ГРАВЧЕ

0
427
Bitola-gravcetavce

500 гр грав

1 кг кромид,

200 гр масло,

4 суви пиперки, 

неколку лаворови листови, сол и помалку црвен и црн пипер. ТР


Гравот се вари во доста вода додека не омекнат зрната, но не и да се сварат сосема. Во мегувреме кромидот се сецка на ситни резенки и се пржи, потоа се посолува, му се додаваат по малку црвен и црн пипер. Во земјено тавче се редат ред кромид ред грав, така што одозгора да биде грав. Сето тоа се налева со водата во која вриел гравот, па се наредуваат сувите пиперки и лаворовите листови и сето се потпечува во рерна се додека водата комплетно не испари. Се служи топло, но може и студено, како додаток на свински кременадли или плескавици.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде