-0.2 C
Skopje
четврток, јануари 27, 2022

Посна сарма

исто така...

Пита со јаболка

За тecтoтo: 250 гp. брашно 120 гр. путер или маргарин 2 јајца 70...

Пастрмка со суви сливи

1,5 кгр. пастрмка 5-6 китки магданос 1 главица лук 300 гр. суви...

Полнети Суви Пиперки

12 суви пиперки 300 гр. ориз 200 гр. масло 2 главици кромид магданос црвен...

Ќофтиња од месо и ориз во сос од домати

Потребни состојки: За ќофтиња 500 г мелено месо 125 г ориз 1 главица...

Полнети суви пиперки

12 суви пиперки 300 гр. ориз 200 гр. масло 2 главици кромид магданос црвен...

Потребно е следното:
-1/2кг ориз,
-15о гр.соја трошки,
-една супена чинија полна со врв мелени ореви,
-една тегла печурки,
-10 средни парчиња праз,
-зачини и кисела зелка.

Прво се требе оризот се попарува со вода и поклопен стои на страна да набубри а може и да се свариш ,потоа сојата се попарува и таа да набубри во топла вода.За тоа време ситно исецканиот праз се пржиш на зејтин,се додаваат ситно сецканите печурки,и тие малку се пропржуваат,потоа оризот ,малку се пржи па оревите,и на крај сојата ,убаво се да се измеша и се ставаат зачините по вкус ,сепак малку подоминантен се става биберот,и на оваа комбинација не одговараат зачини како нане и сл,само вегета ,бибер и црвен пипер ,се се меша и се виткаат сармичките и тие се варат во расол ако е многу кисел расолот малку водичка измешано со расолот.Во садот одоздола се ставаат листови од зелка исто се покриваат и одозгора да не изгорат и се ставаат во рерна .Откако се сварат и се сервираат во чинија одозгора се поливаат малку со превриен зејтин и со малку црвен пипер за да добијат лик.

претходниот член,Посни Крофни
Следната статијаПИНЏУР