-3.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022

Посни Крофни

Потребно:
-500 гр пченично брашно
-100g интегрално брашно,
-1 ванилин шеќер
-30 г  квасец
-40 гр маргарин,
-230 ml вода,
-неколку капки рум,
-на врвот од лажица сол.
-масло за пржење.
Измешајте го пченичното брашно тип 500 и интегрларното брашно. Оставете ги еден час или два за да се постигне собна температура,а водата загрејте ја да биде млака.
Во брашното додајте го квасецот. Додадете го маргаринот, и другите состојки и половина од количината на млака вода. Потоа измесете го тестото додавајки ја останатата вода. Тестото се меси подолго време а потоа се остава 30 минути.
Од тестото се формираат топчиња и се редат на загрен плех посипрен со брашно и се оставаат окулу еден час.
Крофните се пржат по две минути од 2те страни во многу загреано масло.

Share

Последно поставено

интересно

Пита со јаболка

За тecтoтo: 250 гp. брашно 120 гр. путер или маргарин 2 јајца 70 гр. мелени ореви кора од 1...

Пастрмка со суви сливи

1,5 кгр. пастрмка 5-6 китки магданос 1 главица лук 300 гр. суви сливи заедно со семките 5 јајца вински...

Полнети Суви Пиперки

12 суви пиперки 300 гр. ориз 200 гр. масло 2 главици кромид магданос црвен пипер сол Измијте ги пиперките и попарете...

Ќофтиња од месо и ориз во сос од домати

Потребни состојки: За ќофтиња 500 г мелено месо 125 г ориз 1 главица кромид 2 чешниња лук 1 јајце 3 лажици...
претходниот член,БАНИЧКИ СО СИРЕЊЕ
Следната статијаПосна сарма