29.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

годишни архиви: 2021

Македонец со идеја за ново, електрично „Југо“

Со едноставноста што ја покажа откако 1980 година беше пуштено в продажба, „Југо“ имаше свој шарм и им понуди евтин автомобил на луѓето на...

Со одличниот настап во Визбаден Лина Ѓорческа скокна 52 позиции на ВТА листата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа после одличниот настап на турнирот во Визбаден скокна дури 52 позиции на ВТА листата. Според најновата ВТА листа Ѓорческа се наоѓа на...

Александар Таци

Компанијата „Great.com“ е еден вид Робин Худ. Базичната идеја е дека целиот профит го даваме во добротворни цели. Начинот на кој заработуваме е преку...

Говорете македонски 09

Се знаеме скоро пола живот. Се знаеме речиси половина живот.   Со своите активности допринесува за подобрување на работата. Со своите активности придонесува за подобрување на работата.   Келнерите се...

Во Канада публиката е воздржана, во Америка бурно реагира, но нашата е најдобра

Давор Јордановски, наш музичар во Канада Давор Јордановски, познат македонски музичар, композитор и продуцент, кој дваесетина години живее и работи во Торонто, Канада, летово по...

Традиционално на Крстовден почнува бербата на преспанското јаболко

Ресен, – Со симболично откинување на првото јаболко, во рамките на манифестацијата „Преспански јаболкобер“ денеска во Ресен почнува бербата на преспанското јаболко. На почетокот на...

Манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во село Рајчица ја одбележува втората манастирска слава

Дебар, – Манастирот „Свети Георгиј Победоносец”, во дебарското село Рајчица, ја одбележува втората манастирската слава, Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден. Празнувањето на...

„Велт“ со репортажа за пеликаните на Преспанското Езеро

– Германскиот магазин „Велт“ објави репортажа посветена на убавините на Преспанското Езеро и незаборавното искуство да се престојува во природа, во изолација и да...

Иселеникот Валон Шемсиу донираше 50 илјади долари за дебарското ООУ „Пенестија“

– Дебарските иселеници, главно од САД, продолжуваат со донации во многу области во родното место, образованието, здравството, инфраструктурата. Последователна е донацијата на Валон Шемсиу (40),...

Македонска православна црква во Хрватска

Драги Браќа и сестри! Со неизмерна духовна радост Ве известуваме дека по застапништвото на Света Злата Мегленска, милоста на Бога и Вашите прилози, од денес,...
- Advertisment -
Google search engine

Most Read