Македонка ја дизајнира спортската и отмена облека на жените во Холивуд: Геновева Кристоф гради успешна кариера во САД

0
272

Геновева Кристоф е родена во Ресен, еден период живеела во Лондон, а потоа се сели во Америка. Дипломирала на Колеџот за уметност и дизајн во Колумбос, насока Моден дизајн.

Во 2011 година ја лансираше првата колекција на Модната недела Колумбос. „Диет Пепси“ ја избра да ги покажете своите дизајни на Модната недела на Мерцедес Бенз, во Њујорк, шоу кое беше претставено од Сајмон Донан, а на него присуствуваа познати личности. Следната година беше второпласирана од 676 дизајни за Адријана Папел за Е! Телевизја. Учествувала и на неколку модни шоуа во Њујорк, Колумбос и Кина.

Своите креации ги опишува какао софистицирани, женствени и шик со одредена доза на „строгост“ (edge). Дизајнира за софистицирана жена која е социјално активна, која следи мода и секогаш бара нови, возбудливи дизајни. Препознатлива е по користење на убави, префинети материјали и комбинирање на различни материјали, како кожа со нежни свили. Ангажарина е и во мала локална компанија, кадешто стекнала искуство за маркетинг

Во текот на корона пандемијата се ориентирала на спортската опрема. Лани ја промовираше колекцијата Aspparel.

Живее во Охајо, мајка е на две деца: Доминик (15) и Клои (8).

* Која беше причината да емигрирате во Соединетите Американски Држави во 2005 година? 

– Се преселив за да бидам со мојот сопруг, кој по потекло е Македонец. Но, роден е и живее во Соединетите Американски Држави.

Повеќе можете да прочитате тука