Злато и бронза за Ева и Илина Соколовски во Германија

0
198

Македонските девојчиња Илина(16) и Ева(13) донесоа злато и бронза за Германија. Двете сестри Македонки, кои живеат во Германија, го освоија првото, односно третото место на турнирот по ритмичка гимнастика во републичките наптревари и своите витрини  ги закитија со по уште еден пехар.

Успехот е поголем што Илина и Ева со нивните години се натпреваруваат во поголемите класи.  Ева, која има 13 се натпреваруваше во класа до 15 годишна возраст, на турнирот во германското градче Падерборн и по четврти пат го освои првото место. Додека Илина, која има 16 години на турнирот во Бохум го освои третото место. Токму поради овој голем успех дветге се квалифицира во шолуфиналето на Германија кое ќе се одржи на 29 и30 овој месец во Хепенхајм.

Повеќе можете да прочитате ТУКА