Салата маканица

0
355

300 гр. грав
3-4 лути суви пиперки
4-5 чешниња лук
200 гр. масло
сол

Сварете го гравот заедно со пиперките. Исцедете ги од вода, а пиперките излупете ги и извадете го семето и рачките.

Сето тоа изгмечете го убаво и направете гycтa каша. Лукчето истолчете го и ставете го во кашата и налејте ја со маслото.

Посолете по вкус.